Üye Ol Giriş Yap
BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Fotoğrafçınızı Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Düğünlerin en önemli ayrıntısı belki de düğün fotoğrafçısıdır. Düğününüzü en güzel şekilde ölümsüzleştirmek için doğru fotoğrafçı çok önemlidir.
Fotoğrafçınızı Seçerken Bilmeniz Gerekenler


Pek çok seçenek arasından size en uygun düğün fotoğrafçısını seçerken mutlaka fotoğrafçıyla yüz yüze bir görüşme ayarlayarak seçiminize yardımcı olacak soruları sormalısınız. Düğün fotoğrafçınızı seçerken sormanız gereken sorular işte burada:

Düğün Fotoğrafçısı Seçimi


- İstediğiniz tarihlerde programı uygun mu? Sonuçta sizin de bir programınız var ve ortak bir gün ayarlamak çok önemli. Çekim yapacağınız yer, kuaförünüz, makyözünüz hep bu tarih özelinde ayarlanacak.

- Ne kadar önceden rezervasyonunuzu kesin olarak yaptırmanız gerekiyor? Bunu kesinleştirirseniz başka alternatifler de değerlendirebilirsiniz. Diğer fotoğrafçılarla da görüşüp kararınızı kesinleştirmeniz çok önemli. Bu nedenle bu süreyi kesinlikle sorun.

- Fotoğraf tarzı nedir, nasıl fotoğraflar çekiyor? (klasik, doğal ışık, kapalı alan vb) Hayal ettiğiniz düğün fotoğraflarına kavuşmak için düğün fotoğrafçınızın da sizin hayal ettiğiniz düğün fotoğrafları konusunda tecrübeli olması önemli.

- Çalışma tarzları nasıl? (istenilen yere gelme, stüdyo vb) Açık alanda ve başka bir şehirde fotoğraf çekimi yaptırmak istiyorsanız fotoğrafçınızın bunu yapabileceğinden emin olun. Stüdyo çekimi için ise düğün fotoğrafçınızın stüdyosunu önceden görmeye gitmek iyi bir fikir.

- Önceki çalışmalarını içeren ve inceleyebileceğiniz bir portfolyosu var mı? Önünüzde örnekler olması her zaman iyidir. Sonuçta düğün fotoğrafçınızın önceki çalışmaları sizinle yapacağı çalışmayla ilgili fikir verecektir. Bu nedenle düğün fotoğrafçınızın önceki çekimlerine mutlaka göz atın.

                                       

- Deneyim durumu? Ne kadar zamandır düğün fotoğrafları çekiyor? Kaç çiftin fotoğrafını çekti? Düğün fotoğrafçılığı elbette özel bir alan ve fotoğrafçınızın bu konuda deneyimli olması önemli. Sizin beklentilerinizi ve hayallerinizi ancak tecrübesiyle anlayabilir.

- Sizin düğün yapacağınız mekanda daha önce çekim yapıp yapmadığı? Bir fotoğrafçının çekim yapacağı mekanı tanıması her zaman bir avantaj. O mekanda daha önce çekim yapmadıysa da gelip önceden görmesini rica edebilirsiniz.

- Kullandığı ekipmanlar? Ekipman fotoğrafçılıktaki en önemli noktalardan biri. Kaliteli ve doğru ekipman kullanılarak hayallerinizin ötesinde çekimler yapılabilir. Bu nedenle düğün fotoğrafçınızın ekipmanlarını öğrenmekte fayda var.

- Renkli mi siyah beyaz mı çekim yapıyor? Bu da sizin hayal ettiğiniz düğün fotoğraflarına kavuşabilmeniz için önemli bir detay. Eğer daha nostaljik fotoğraflar istiyorsanız siyah beyaz fotoğraflar konusunda deneyimli ve vizyon sahibi bir fotoğrafçı daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak.

- Tek kişi mi çalışıyor; ekibi var mı? Hayal ettiğiniz düğün fotoğraflarına ve çekim yapılacak yere göre ekiple çalışma ihtiyacı doğabilir. Düğün fotoğrafçınız bunu sağlayabilecek mi öğrenmekte fayda var.

                                   

- Alanında eğitimi var mı? Elbette kurumsal bir eğitimden geçmemiş ama çok başarılı fotoğrafçılar da var. Ama güven konusunda size önemli geliyorsa düğün fotoğrafçınıza eğitim geçmişini sorabilirsiniz.

- Ücrete neler dahil? Çekimden sonra fotoğraflarınızı dijital ortamda ya da basılı şekilde almak isteyebilir, albüm yaptırmaya karar verebilirsiniz. Ödeyeceğiniz ücrete neler dahil bunu netleştirmelisiniz.

- Fotoğrafların teslim süresi nedir? Yoğun fotoğrafçılarda teslim süresi çok uzayabiliyor. Baştan bu süreyi konuşursanız aklınız daha rahat olur.

- Çekilen fotoğraflar dijital olarak da teslim edilebiliyor mu?

- Önceden depozito ödemek gerekiyor mu?

- Daha sonra fikir değiştirip iptal etmek mümkün mü?


            
Son kararınızı vermeden önce mutlaka bu sorulara göz atın. Ankara ve İstanbul'un en iyi düğün fotoğrafçılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bütün Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Tüm Kategoriler