Üye Ol Giriş Yap
BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Düğün Mekanı Seçimi

Düğün mekanı seçimi düğününüzün hazırlık sürecinin temeli ve belki de en önemli adım. Düğün mekanı seçiminizi kolaylaştıracak ipuçları ise bu yazımızda.
Düğün Mekanı Seçimi


Bir düğünde aslında her şey sizin inisiyatifinizde gidiyor gibi görünüyor. Yaptığınız seçimler, renkler, tarzlar... Ancak bu süreçte kendi isteklerinizden daha fazlasını göz önünde bulundurmanızı gerektirecek bir şey var: düğün mekanı! Ne de olsa, tüm ailenizin ve arkadaşlarınızın bir araya gelip bu mutlu gününüzü paylaşacağı bir yer bulmaya çalışıyorsunuz.

Ancak mükemmel düğün mekanını bulmak hiç kolay değil. Çarpıcı bir kır bahçesi, şık bir balo salonu, rahat bir restoran veya sakin bir plaj alanı... Hangi tarzda düğün mekanı arıyorsanız arayın seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek var. Seçenekler arasında kaybolmamak adına bu önerilere kulak vermenizde fayda var.

Düğün Organizasyonu Yapan Kişilerle Görüşün


İlk önce bir düğün organizatörüyle görüşmenizi öneriyoruz. Hem de bunu düğün mekanı bakmaya başlamadan yapmalısınız. Deneyimli bir düğün organizatörü sizinle beklentileriniz hakkında konuşurken sizin ne istediğinizi detaylarıyla ortaya çıkarır ve en doğru önerileri sunar. Düğün organizatörleri hayalini kurduğunuz düğün mekanının gerektirdiği ihtiyaçları, zamanı ve öğeleri çok iyi bilirler. O mekanı eşsiz kılmak için yaratıcı bir yol varsa en iyi düğün organizatörünüz bilir!

Vizyonunuza Uygun Bir Mekan Seçin


Seçtiğiniz düğün mekanınız kendi estetik algınıza uygun olması önemli. Örneğin, modern bir düğün planlıyorsanız sanat galerileri, modern ve minimal tasarımlı restoranlar sizin için doğru tercih olabilir. Ancak modern bir düğün yerine daha doğal bir düğün hayal ediyorsanız parklar, arka bahçeler gibi açık hava mekanları istediğiniz etkiyi yaratacaktır. Temanızla uyum içinde bir mekan seçmek düğününüzün düğün mekanınızla uyumunu pekiştirecektir.


Misafir Listenizi Bilin


Düğün mekanı bakmaya başlamadan önce düğününüze davet edeceğiniz kişi sayısını bilmek sizin için büyük bir kolaylık sağlayacak ve olası aksiliklerin önüne geçecektir. Eğer düğün mekanınızın kapasitesinden daha fazla kişiyi düğününüze davet ederseniz ya da davetinize düşündüğünüzden daha fazla konuk olumlu cevap verirse zor durumda kalabilirsiniz. Evlilik hazırlığı yapan çiftler genellikle davetli sayısının çok daha az olacağını düşünür ancak aileler işin içine girince davetli sayısı çığ gibi büyüyecektir. Bu nedenle davetli sayınızı belirlerken ailenizle de iletişim halinde kalarak davetli sayınızı net bir şekilde belirlemeye çalışın. Davetli sayınızın düğün bütçenizi etkileyeceğini de unutmayın. Düğün mekanı seçiminizi ve bütçenizi en çok etkileyecek faktör davetli sayınıza bağlıdır.


Bütçenizi hatırlayın


Düğün mekanıyla anlaşınca düğün masraflarınız ne yazık ki bitmiyor. Eğer düğününüz yemekli olacaksa oteller gibi kendi yemek servisleri olan düğün mekanları tabak başına, yani kişi sayısına göre ücret talep edeceklerdir. Ayrıca dekor ve süslemeler de maliyeti artıracak. Toplam bütçenizin ne kadar olduğunu net bir şekilde belirleyin. Düğün mekanı, ikram edilecek menüler, dekorasyon ve süslemenin ne kadar maliyeti olduğunu net bir şekilde öğrenin. Eğer bütçenizin çok üstüne çıkarsanız seçeneklerinizi yeniden değerlendirebilir ve daha uygun fiyatlı düğün mekanlarına veya menülere yönelebilirsiniz. Düğününüzle ilgili önceliklerinizi belirleyin ve bütçenizi öncelikleriniz doğrultusunda kategorilere ayırın. 


Konuklarınızın Deneyimini Düşünün


Eğer düğününüze şehir dışından çok sayıda misafir davet edecekseniz ya da düğününüzü yaşadığınız yerden başka bir şehirde yapmayı planlıyorsanız düğününüzü bir otelde ya da otele yakın bir düğün mekanında yapmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca konuklarınızın konaklayacağı otelde rahat etmeleri de önemli, bu nedenle konaklama sağlayacağınız misafirlerinizin kalacakları odalar konusunda titiz davranın. 

Dahil Olanları Düşünün


Anlaştığınız düğün mekanının hangi hizmetleri verdiğinden ve düğün paketlerine hangi hizmetlerin dahil olduğundan ve fiyatlarından emin olun. Eğer düğün mekanınıza kendi düğün organizasyon firmanızı, düğün fotoğrafçınızı, dekorunuzu getirecekseniz de toplam bütçeyi kategoriler halinde hesaplayın. Ayrıca düğün mekanınızın sağladığı masa, sandalye, masa örtüsü, dekor gibi pakete dahil olan hizmetlerin düğün konseptinize ve zevkinize uygun olduğundan emin olun. Aksi takdirde bunları kiralamak için ayrı bir şirkete para ödemek durumunda kalabilirsiniz. Son olarak unutmayın ki önemli olan sizin ne istediğiniz. Düğün mekanınızı seçerken en popüler ya da en çok tercih edilen mekan değil sizi ve eşinizi yansıtan mekanı seçmelisiniz.

Ankara'daki en iyi düğün mekanlarını incelemek için tıklayın.

Bütün Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Tüm Kategoriler