Üye Ol Giriş Yap
BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Balayı Tarihçesi!

Balayı rotanı belirledin mi? Peki balayı terimi ilk olarak hangi yüzyılda kullanılmaya başlandı?
Balayı Tarihçesi!Balayına nereye gitmeliyim? Tercihim yurt içi mi, yurt dışı mı olmalı? Hangi seyahat acentası ile görüşmeliyim? Eğer tercihiniz yurt içi ise, Saltur Seyahat Firmasının önerilerine bir göz atmaya ne dersiniz? Hayır! Yurt içi istemiyorum her zaman gidemeyeceğim bir yer olmalı mı diyorsun? Yani tercihini yurt dışından yana kullanıyorsan mutlaka yurtdışı balayı turları kategorimizi de incelemelisin...
Balayı Tarihçesi


Balayı denilince evliliğin bal gibi tatlı geçen ilk ayı veya evlenir evlenmez çıkılan kısa süreli seyahat anlaşılmaktadır. İngilizcedeki ‘honeymoon’ kelimesinin ‘balayı’ olarak tercümesi doğrudur ama buradaki ‘moon’ süreyi vurgulamak için kullanılamıştır. Buradaki 'Moon'  gökyüzündeki ‘Ay’ anlamındadır.

Balayının nasıl başladığı, geçmişi ve geleneksel hale gelişiyle ile ilgili farklı hikâyeler vardır. İlk rivayete göre balayının kökeni Babilliler ile o zamanki Avrupa ülkelerine uzanmaktadır. O zamanlarda evlenen çiftler 30 gün boyunca, içine bal katılmış, ‘bal likörü’ diye adlandırılan bir şarabı içmeleri gerekiyordu. Bu durum onların adetlerinden biriydi. Bu likör ile ilgili başka bir rivayet de Hun İmparatoru Atilla’nın ölümüne sebep olduğu yönündedir.

Aynı hikâyeye göre ‘balayı’ deyimindeki ‘bal’ kelimesi bu bal liköründen kaynaklanmakta olup ‘ay’ kelimesinin kullanılmasına ise o zamanlar insan vücudunun (özellikle kadınların) Ayın evreleri sürelerine denk gelen periyodik değişimler gösterdiğine, evlilikte ilk dönem nasıl geçerse diğerlerinin de o şekilde devam edeceğine inancın neden olduğu sanılıyor.

Balayı ifadesinin kullanılmaya başlanması 16. yüzyıl sonlarında yazılan eserlerde rastlanmaktadır. Ancak günümüzdeki anlamında kullanılması (balayının evliliğin ilk ayında yapılan tatil olarak nitelendirilmesi) ise 18. yüzyılın sonlarını bulmaktadır.

İskandinav kültüründe ise balayı düşündüğümüzden çok daha farklı bir şekilde ortaya çıkmış. İskandinav kültüründe balayı, farklı kabilelerden kaçırılan gelinlerin ailesi kızlarını aramayı bırakana kadar ya da gelin hamile kalana kadar olan süreye deniyormuş. Ailelerinden kaçıp evlenen çift ailelerinin hazır olduğuna inandıklarında kaçmayı ve saklanmayı bırakarak ortaya çıkarlarmış. Balayı kelimesinin kökeki olan 'elope' ise evlenmeden gizlice kaçmak anlamına geliyormuş.

Kökeni ve yaygınlaşması her ne şekilde olursa olsun balayı bütün düğün koşturmacasından sonra çıkılan bir balayı yeni evli çiftlerin belki de en güzel tatilidir.

Eğer balayınız için nereye gideceğinize karar veremediyseniz bir balayı rotası seçme hikayesi için hemen tıklayın!

 

Bütün Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Tüm Kategoriler